Blog naukowy z Warszawy. Zdobądź wiedzę z języków obcych, nauki śpiewu...

WYTYCZNE DO UŁOŻENIA ROZKŁADU ZAJĘĆ

W pierwszej kolejności umieszczaj w rozkładzie stałe bloki zajęć. Rozpocznij od naniesienia czasów poszczególnych lekcji i wykładów oraz czasu pracy, jeśli jesteś w stanie połączyć pracę ze studiowaniem. Te przedziały są z góry określone na długi czas. Następnie nanieś istotne dla twojego sprawnego funkcjonowania czynności, które będą się powtarzały do końca życia, ale czas ich wykonywania będzie różny. Mam tu na myśli spanie i jedzenie.

Uwzględnij czas na załatwianie spraw i zakupy. Załatwianie regularnie powtarzających się formalności, takich jak: wnoszenie opłat za internat, akademik, samochód czy światło (niektórzy z was wyręczają w tym swoich rodziców) oraz dokonywanie drobnych sprawunków zaniedbane we właściwym czasie może zburzyć twój rozkład na wiele dni. Uwzględniając te czynności w twoim rozkładzie, nie zapomnij o czasie potrzebnym na dotarcie do danego miejsca i weź poprawkę na ewentualne kolejki, w których ci czasem przyjdzie postać.

Uwzględnij czas na rozrywkę i przyjemności. Nawet maszyny wymagają przestojów, a co dopiero twoje ciało. Po to, aby być twórczym, mieć nowe idee i pomysły, należy umysłowi pozwolić na odpoczynek. Bierne leżenie jest w tym przypadku mało skuteczne. Polecam spacer, wypad za miasto, wieczór w dyskotece czy grę w tenisa. Rekreacja w racjonalnym wymiarze jest jednym z warunków efektywnego uczenia się. Gdy jesteś przemęczony, gdy nie ma w tobie radości, to jakże często sobie uświadamiasz, że dużo czasu poświęciłeś na naukę i niewielki z tego pożytek. Stosując rady i techniki zawarte w tej książce masz zerowe szanse na to, że ta sytuacja się powtórzy.

Ustal sobie realistyczne cele. Chodzi o to, żebyś uwzględniał rzeczywiste, w przybliżeniu oczywiście, przedziały czasowe niezbędne do wykonania poszczególnych czynności. W przeciwnym razie będzie to tylko plan na papierze, nie mający pokrycia w życiu, i gdy zaczniesz realizować kolejne zaplanowane działania, starając się zmieścić w swoim rozkładzie, odbije się to niewątpliwie na ich jakości.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.