Blog naukowy z Warszawy. Zdobądź wiedzę z języków obcych, nauki śpiewu...

Wyrażanie swoich pragnień

Aby odnaleźć własne potrzeby, pomyśl o swojej aktualnej sytuacji. Co byś chciał zmienić, gdybyś miał czarodziejską różdżkę? Pomyśl o tym wszystkim, co powoduje, że nie jesteś szczęśliwy. Sprawdź stan swoich stosunków z innymi ludźmi, swoją sytuację zawodową, stan zdrowia oraz całe życie. Nie oceniając, czy takie zmiany są możliwe, wyobrażaj sobie idealną postać rzeczy. Oto masz to, co chciałeś. Chcesz właśnie tego!

Nie przestrasz się zuchwalstwem swojej wyobraźni. Będziesz musiał zapewne trochę popracować nad zaufaniem do samego siebie, nim rozpoznasz własne ambicje, ale przynajmniej wiesz, o co ci chodzi.

Teraz pojawia się druga część problemu związanego z wyrażaniem swoich pragnień. Być może wbito ci do głowy, że nie wolno ci prosić, lecz musisz czekać, aż zostanie ci dane. W przypadku rachunku telefonicznego działa to znakomicie. Nie musisz o niego prosić, dostaniesz go i tak. Jeżeli nawet rachunek gdzieś ci się zawieruszy, przyślą ci drugi. Jak dotąd, zasada się sprawdza. Lecz gdy chcesz od kogoś dostać trochę pieniędzy, to jest już inaczej. Niepodobna raczej, aby do twoich drzwi zapukał przedstawiciel banku czy jakaś dobra wróżka albo krasnoludek z kopertą wypchaną gotówką. Oczekiwanie, że szef da ci kiedyś ciekawszą pracę, przyniesie jedynie gorzkie rozczarowanie. Jeżeli nic nie powiesz, nic się też nie stanie.

Tylko mówienie o tym, czego chcesz, daje ci jakąś szansę otrzymania tego. Jakkolwiek by było, rachunek telefoniczny prosi cię o twoje pieniądze, czyż nie? Rodzice też cię prosili, gdy chcieli, byś coś zrobił – zatem nie ma w tym nic złego. Jesteś teraz osobą dorosłą, masz więc to s&mo prawo, jakie wówczas mieli twoi rodzice.

Kiedy wypowiadasz swoje życzenia, nie musisz być wcale głośny, niegrzeczny czy agresywny. Możesz być miły i mówić ściszonym głosem, i wtedy też otrzymasz to, o co prosisz. Przetrenuj to najpierw na drobnych sprawach. Zapytaj przechodnia na ulicy o kierunek albo godzinę. Zrób to kilkakrotnie, aż poczujesz się w tym pewnie, a następnie przejdź do rzeczy trudniejszych. W pracy zwróć się do kolegi z prośbą, aby przyjmował za ciebie telefony podczas twojej nieobecności. Powiedz szefowi, że dzisiaj chcesz wyjść wcześniej. Powiedz swoim dzieciom, aby wykonały jakieś drobne prace wokół domu.

Jest o wiele lepiej mówić o tym, czego się chce, niż przeżuwać myśl, że wszyscy dostają, co chcą, oprócz ciebie. Stwierdzisz, że o wiele lepiej panujesz nad swoim życiem po prostu dlatego, iż wiesz, że jeśli czegoś chcesz, to możesz to dostać.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.