Blog naukowy z Warszawy. Zdobądź wiedzę z języków obcych, nauki śpiewu...

WYKORZYSTUJ WŁAŚCIWOŚCI MÓZGU

– 1. Twórz wizerunek siebie jako osoby ze świetną pamięcią. Wiara w siebie relaksuje umysł i wzmacnia procesy umysłowe, pomaga -jak mówią – przenosić góry, a ciebie przeniesie na wyżyny twórczych możliwości. Co robić, aby tworzyć wizerunek siebie jako osoby ze świetną pamięcią? Mówiliśmy już o tym wcześniej, także w tym rozdziale.

– 2. Rozwijaj w sobie pragnienie zapamiętania. Jeśli spodziewasz się, że z zadanej lektury będzie klasówka czy kolokwium, to czytając staraj się przewidzieć możliwe pytania. W ten sposób wzmacniasz w sobie pragnienie zapamiętywania. Ponadto bądź bacznym obserwatorem. Ćwicz swoją pamięć, zapamiętując numery tablic rejestracyjnych samochodów, szczegóły wyglądu znajomych i mijanych po drodze do szkoły czy na uczelnię miejsc. W ten sposób rozbudzisz swoją spostrzegawczość i rzecz jasna wyostrzysz pamięć.

– 3. Ucz się ze zrozumieniem. Sprawdź, czy jesteś pewien, że rozumiesz to, co chcesz pamiętać.

– 4. Bądź twórczy. Używaj swojej wyobraźni, zamieniając czytaną treść w wizualne obrazy, a jeszcze lepiej w wielowymiarowe wyobrażenia, dodając do nich dźwięk, zapach, ruch. Bardzo ci w tym pomoże myślenie wizualne, o którym mówiliśmy w rozdziale „Myślenie”.

– 5. Ucz się kontrastujących przedmiotów. Jak wcześniej zaznaczyłem, pamięć potrzebuje czasu na uporządkowanie i pogrupowanie materiału, którego się uczyłeś, więc nie utrudniaj jej zadania, ucząc się historii literatury po lekcji historii sztuki.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.