Blog naukowy z Warszawy. Zdobądź wiedzę z języków obcych, nauki śpiewu...

CO ROBIĆ, ABY EFEKTYWNIE NOTOWAĆ

– 1. Rysuj w czasie notowania rysunki i diagramy. Skojarzenia graficzne łatwiej są zapamiętywane przez mózg i zawierają więcej informacji. Nie ograniczaj się do używania ich przy mapach myślowych. Stosuj je również przy technikach liniowych. I najważniejsze – nie przejmuj się jakością twoich rysunków. Nie będziesz ich wystawiać na aukcji. Chociaż kto wie, może lektura tej książki obudzi drzemiącego w tobie geniusza?

– 2. Przepisuj informacje zapisane na tablicy. Zapisane na tablicy zdania stanowią z reguły myśli przewodnie wykładu czy lekcji, a czasami ważne wyjaśnienia.

– 3. Notuj tylko na jednej stronie kartki. Ucząc się i przeglądając notatki możesz porozkładać arkusiki obok siebie, co pozwala absorbować materiał kompleksowo, bez konieczności przewracania kartek.

– 4. Oznaczaj w sposób jednoznaczny swoje komentarze. Odpowiednio oddzielaj i oznaczaj twoje własne komentarze, żeby później nie potraktować ich jako części wykładu czy lekcji.

– 5. Oznaczaj, numeruj i datuj wszystkie sporządzone przez siebie notatki. Dzięki temu unikniesz bałaganu i w porę zauważysz, że notatki są niekompletne. Praktycznym rozwiązaniem jest też podpisywanie notatników.

– 6. Miejsca, w których się „zgubiłeś” zostawiaj puste i odpowiednio je znakuj. W trakcie dłuższego wykładu trudno jest utrzymać koncentrację na takim samym poziomie i może się zdarzyć (nawet kilkakrotnie), że umknie ci coś ważnego. Zamiast likwidować powstałe luki w trakcie wykładu, zostaw wolne miejsce i oznacz je wiadomym ci symbolem. Pytając kolegów zajętych notowaniem, przyczyniasz się do powstawania nowych luk zarówno w ich notatkach, jak i w swoich.

– 7. Używaj standardowych i jednoznacznych skrótów. Jeśli nie posiadłeś sztuki stenografowania, nie przesadzaj ze skrótami. Ich nadmiar wydłuży czas czytania notatek nawet tobie, nie mówiąc już o twoich znajomych i nieznajomych.

– 8. Jeśli zapisywany materiał jest ważny, pisz całe zdania. Jest to szczególnie ważne w przypadku definicji, bo jedno przekręcone słowo może wypaczyć sens.

– 9. Robiąc notatki używaj kolorów i stosuj podkreślenia. Kolory i podkreślenia pozwalają akcentować określone partie materiału, a jednocześnie porządkują cały materiał.

Kwestia podstawowa: przed wykładem powinieneś spytać wykładowcę, czy możesz nagrywać jego wykład, gdyż niektórzy tego nie lubią. Następnie weź pod uwagę fakt, że jeśli nagrywasz, to w o wiele mniejszym stopniu koncentrujesz się na przekazie mówcy i swoją obecność na wykładzie wykorzystujesz w sposób nieefektywny. Oprócz tego licz się z tym, że wysłuchanie nagrania zajmie ci o wiele więcej czasu niż przejrzenie notatek. Jeśli jednak koniecznie chcesz używać magnetofonu, to jednocześnie sporządzaj tradycyjne notatki. Jest to dobre rozwiązanie, bo odtwarzając treść wykładu, będziesz oddziaływać zarówno na wzrok (notatki), jak i na słuch (nagranie). Możesz użyć magnetofonu do nagrywania swojego głosu w czasie odczytywania notatek. W ten sposób również uzyskasz podwójny efekt.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.