Blog naukowy z Warszawy. Zdobądź wiedzę z języków obcych, nauki śpiewu...

Pułapki

Na tej drodze mogą także spotkać cię rozczarowania, ale możesz uniknąć wielu z nich zdając sobie sprawę z istniejących pułapek, które mogą poważnie nadwątlić twój zapał. Kiedy je poznasz, będziesz mógł rozpoznać je z daleka i ominąć zamiast w nie wpadać.

Najbardziej osłabiający wpływ na nas mają nasze negatywne opinie, jakie kierujemy sami do siebie. Ten rodzaj rozmowy prowadzonej z samym sobą znany jest każdemu z nas. Kiedy słucham, jak ludzie opowiadają o swoich lękach i zwątpieniach – niektóre z nich sami sobie wmawiają – myślę sobie, że wszyscy jesteśmy wpuszczeni w ten sam kanał, ponieważ mam wrażenie, że słyszę samą siebie. Są to bowiem po części społeczne i emocjonalne uwarunkowania, które zostały wpojone nam przez otoczenie.

Cala sztuka polega na tym, aby umieć przyłapać się na słuchaniu takiej „rozgłośni”, jakby przedstawiała prawdy objawione. Trzeba wtedy natychmiast przełączyć się na inną stację – swój nowy, wzmacniający paradygmat. Stację, która ma monopol na prawdę. Trudno jest oczekiwać, że uda ci się całkowicie zdusić w sobie swój wewnętrzny głos, ale możesz przynajmniej ograniczyć słuchanie go oraz sterować swoją świadomością. Dobrze zapamiętałam usłyszaną kiedyś sentencję:

Nie jesteśmy odpowiedzialni za myśli, które pojawiają się w naszym umyśle, lecz za to, co z nimi uczynimy. Kolejną pułapką jest negatywne nastawienie innych ludzi. Widywałam ludzi tak pełnych optymizmu i zapału, iż byłam przekonana, że nic nie zdoła ich powstrzymać, jednak wystarczyła czyjaś zniechęcająca lub lekceważąca uwaga, aby zniszczyć ich pewność siebie. I chociaż nie jesteśmy w stanie powstrzymać tych, którzy niekorzystnie oddziałują na nasze poczucie własnej wartości, to przynajmniej możemy ich zignorować, a najlepiej trzymać się od nich z daleka. Trzeba szukać kontaktu z takimi ludźmi, którzy nas wesprą, i chcą, aby nam się powiodło. Dobrze jest również słuchać odpowiednich nagrań, które przypominają nam o tym, kim jesteśmy, i co potrafimy zrobić: czytać książki, które inspirują nas do robienia tego, co naprawdę chcemy robić. Róbmy wszystko, aby umacniać w sobie ducha i rozwijać świadomość – to, co jest w nas najważniejsze, swoje prawdziwe ja.

Na koniec, strzeżmy się koncentrowania jedynie na rezultatach końcowych, czyli takiej postawy, jak ta: Nie dbam o to, co mnie czeka w tym roku. Jestem gotów na każde poświęcenie, byle tylko zdobyć to, co chcę! Tego rodzaju postawa nie zapewni nam najlepszego roku. Pragnienie sukcesu za wszelką cenę nie ma z tym, do czego dążymy, najmniejszego związku.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.