Blog naukowy z Warszawy. Zdobądź wiedzę z języków obcych, nauki śpiewu...

ORGANIZUJ ZAPAMIĘTYWANIE

– 1. Bądź uważny. Jest to pierwszy krok do efektywnego zapamiętywania. Zwróć uwagę, w którym miejscu strony znajduje się dana informacja, jakim jest zapisana drukiem, czy wspierają ją elementy graficzne. W ten sposób poprawiasz swoją koncentrację.

– 2. Sprawdzaj przyswajane informacje. Upewnij się, czy dobrze usłyszałeś. Gdy masz wątpliwości, to po lekcji poproś nauczyciela o wyjaśnienie. Jeśli poznałeś nową osobę i nie jesteś pewien, czy dobrze zapamiętałeś jej imię, to poproś o powtórzenie.

– 3. Stosuj zasadę od ogółu do szczegółu. Czytanie książki rozpocznij od zapoznania się ze spisem treści. Następnie przerzuć kartki i przyjrzyj się zawartości rozdziałów. Przed udaniem się na pierwszy wykład z danej dziedziny postaraj się o ogólne informacje wprowadzające, np. od kolegów ze starszego roku. Jeśli wybierasz się na jakiś odczyt, idź przedtem do biblioteki i przeczytaj coś, co będzie związane z tematem tego odczytu.

– 3. Ucz się całości, nie części. Nawet, jeśli masz się zapoznać tylko z częścią danego rozdziału, to i tak przejrzyj cały, bo wtedy twój mózg będzie miał możliwość korzystania z większej liczby skojarzeń i informacje będą w nim o wiele lepiej „zakorzenione”.

– 4. Spraw, żeby materiał, którego się uczysz, był dla ciebie ważny. Żołnierze szkoleni na saperów mogliby tu stanowić wzór. Wiadomo, czym im grozi niedouczenie, toteż możesz być pewien, że nie tracą czasu przeznaczonego na naukę. Ale ty również powinieneś się zmobilizować i stworzyć sobie właściwą motywację. Ucząc się matematyki, pamiętaj np. o egzaminie na politechnikę.

– 5. Twórz skojarzenia (asocjacje). Kojarz nowo uzyskane informacje z tymi, które już masz. Jeśli poznasz dziewczynę o imieniu Eliza, to skojarz ją z Orzeszkową i w ten sposób przypomnienie sobie jej imienia przyjdzie ci bardzo łatwo.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.