Blog naukowy z Warszawy. Zdobądź wiedzę z języków obcych, nauki śpiewu...

HIPNOZA – SPECJALNY ŚRODEK PRZECIWBÓLOWY MÓZGU

Hipnoza jest idealnym środkiem znieczulającym. Może znieczulić każdą część ciała bez odczynów alergicznych czy innych niepożądanych efektów ubocznych często wywoływanych przez środki chemiczne. Można nawet zakreślić palcem kółko na jakiejś części ciała chorego i wywołać odrętwienie tylko na tym obszarze.

Hipnoza wywołuje odrętwienie za pośrednictwem mózgu. Słowa hipnotyzera działają na mózg jak komendy, którym się podporządkowuje pozbawiając czucia określony obszar. Czyni to wysyłając tam własne, naturalne, chemiczne środki znieczulające zwane endor- finami, które likwidują ból i mogą wywołać uczucie euforii.

W trzydziestodwugodzinnym treningu metody Silvy, około pół godziny poświęca się na sesję, w czasie której trenujący używają techniki hipnotycznej do wywołania odrętwienia w jednej z rąk (dla praworęcznych – w lewej). Wyobrażają sobie, że siedzą z ręką zanurzoną w wyimaginowanym wiadrze z lodowatą wodą. Po kilku minutach kładą rękę na kolanach i szczypaniem sprawdzają w niej czucie. Większość uczestników kursu potrafi wywołać wyraźne odrętwienie ręki już za pierwszym razem. Ci, którzy odczuwają tylko niewielką zmianę, proszeni są, by ćwiczyli procedurę aż do uzyskania poprawy wyniku. Następnie stwierdzają, że, z chwilą, gdy ręka zostaje całkowicie pozbawiona czucia, można umieściwszy ją nad bolącą okolicą ciała przekazać myślą odrętwienie w to właśnie miejsce. Ten umysłowy transfer zachodzi w sposób fizyczny – endorfiny pojawiają się w mózgu i ból ustępuje.

Pracując zgodnie ze wskazówkami podanymi w tej książce wyćwiczyłeś się, na razie, w głębokiej relaksacji i realistycznym wyobrażaniu. Już możesz wywołać odrętwienie ręki opisaną niżej techniką samonakazową:

– 1. Siądź na krześle o prostym oparciu, zamknij oczy, unieś je lekko ku górze i licz wstecz, by osiągnąć stan alfa.

– 2. Pogłębiaj swój relaks ponownie licząc wstecz: sugeruję liczenie od 100 do 1.

– 3. Opuść swoją słabszą rękę (lewą, jeżeli jesteś praworęczny) luźno wzdłuż krzesła, zanurzając ją w wyimaginowanym wiadrze z lodowatą wodą. Wyczuj pływające kawałki lodu: przypomnij sobie moment, w którym rzeczywiście zanurzyłeś rękę w lodowatej wodzie.

– 4. Trzymaj rękę w tym wyobrażonym wiadrze przez pięć minut, uświadamiając sobie, że staje się coraz zimniejsza i coraz bardziej pozbawiona czucia.

– 5. Wyciągnij rękę z wyobrażonego wiadra i uszczypnij ją drugą ręką, by sprawdzić stopień utraty czucia.

– 6. Całkowicie przywróć czucie masując kilkakrotnie zdrętwiałą rękę od nadgarstka ku palcom i powtarzając w myśli: „Ręka wraca do normy”.

– 7. Zapamiętaj sobie, że możesz ponownie wywołać takie odrętwienie przez samo wspomnienie tego, co się właśnie wydarzyło i że możesz przekazać to odrętwienie do drugiej ręki lub którejkolwiek bolącej części ciała, umieszczając nad nią rękę znieczuloną.

– 8. Zakończ wyliczaniem do 5 i otwórz oczy w świetnym samopoczuciu.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.