Blog naukowy z Warszawy. Zdobądź wiedzę z języków obcych, nauki śpiewu...

Hipnoza i samohipnoza

W części pierwszej mówiliśmy o umyśle podświadomym – jak pracuje i jak możemy używać jego sił, by poprawić swoje życie. Przypominam, że umysł podświadomy zachowuje się jak magazyn dla przeżytych doświadczeń, gromadzący zarówno zdarzenia, jak i uczucia im towarzyszące. Uczucia mogą mieć charakter albo fizyczny, albo emocjonalny, albo i taki, i taki. Na przykład gdy umiera twoja ukochana ciocia, bierzesz udział w pogrzebie (zdarzenie fizyczne) i doświadczasz wielkiego smutku (uczucie emocjonalne): gdy rodzice zaczęli się kłócić i krzyczeć na siebie (zdarzenie fizyczne), przestraszyłeś się (uczucie emocjonalne) i miałeś trudności z oddychaniem (uczucie fizyczne), gdyż taki byłeś zaniepokojony. Twoja podświadomość przechowuje wszystkie te uczucia i im częściej występowało dane zdarzenie, tym głębszy ślad pozostawia w twojej pamięci.

Zazwyczaj z dzieciństwa pamiętamy kilka rzeczy. Możemy wciąż pamiętać wygląd podwórka, gdzie się bawiliśmy, mając cztery lata. Pamiętamy pierwszy dzień w szkole i parę spraw z nią związanych. Możemy nie umieć przypomnieć sobie wszystkiego szczegółowo, ale od wieku lat sześciu informacji tych jest coraz więcej.

Jest także bardzo wiele rzeczy, których nie pamiętamy i o których nie wiedzielibyśmy, gdyby ktoś nam o nich nie powiedział. Twoja matka może dobrze pamiętać, jak na wujka Mateusza rzuciłeś brudne śpioszki, gdy miałeś trzy latka, a ojciec może powiedzieć ci, jak pięknie poobrywałeś pączki tulipanów w ogrodzie. Lecz my nie potrafimy sobie przypomnieć podobnych zdarzeń i mamy wrażenie, jakby one się nigdy nie zdarzyły. Wierzymy w te opowieści, gdyż mamy do rodziców zaufanie, i nie przypuszczamy, że mogliby nas oszukiwać.

Zastanów się chwilę, co by się stało, gdyby nie było wtedy nikogo, kto mógłby ci o tym powiedzieć: gdyby nikt nie widział, co tobie się przytrafiło. Ponieważ nie pamiętasz, zdarzenie jest stracone dla twojej pamięci. Choć umysł podświadomy wciąż przechowuje obraz tamtych wypadków, to informacje te nie wydobywają się już na powierzchnię twojej pamięci, do umysłu świadomego, gdyż składowane są na niezwykle głębokim poziomie podświadomości. Informacje i wspomnienia, które mają istotne znaczenie dla twojego obecnego życia, muszą być łatwiej dostępne i dlatego przechowywane w miejscach, do których dotrzeć można stosunkowo łatwo.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.