Blog naukowy z Warszawy. Zdobądź wiedzę z języków obcych, nauki śpiewu...

ĆWICZENIA WIZUALIZACYJNE CZ. II

Jeśli chcesz szybciej rozwinąć swoje myślenie wizualne, wykonuj dodatkowo następujące ćwiczenia:

Zarys figury. Weź dwa kawałki papieru – jeden czarny, drugi w innym, kontrastowym kolorze (żółty, zielony). Z kolorowego papieru wykonaj trójkąt i umieść go w środku czarnej płaszczyzny. Następnie powieś ten czarny papier z trójkątem w środku na ścianie, tak aby środek trójkąta znajdował się na wysokości twoich oczu, gdy ty siedzisz na krześle. Następnie zrelaksuj się metodą podaną w tej książce lub inną.

Potem wpatruj się w środek trójkąta przez przynajmniej 30 sekund i szybko przesuń wzrok na pustą ścianę. Będziesz widzieć zarys trójkąta, ale czarnego. Do tego ćwiczenia możesz wykorzystać również inne figury geometryczne.

Pobudzanie siatkówki oka. Zamknij oczy (najlepiej w ciemnym pomieszczeniu) i delikatnie pocieraj lub uciskaj swoje powieki. To pobudzenie wywoła wrażenie błysków światła. Próbuj z nich utworzyć wzory mające konkretny kształt.

Fotografia w umyśle. Udawaj, że twój umysł jest aparatem fotograficznym. Popatrz szybko na swoje otoczenie, następnie zamknij oczy i spróbuj wyobrazić sobie scenę, którą „fotografowałeś”, tak wyraźnie jak to możliwe. Gdy nabędziesz pewnego doświadczenia, staraj się szkicować szczegóły oglądanej sceny.

Czytanie z wyobrażaniem sobie. Kiedy czytasz, staraj się przetransformowywać dialogi występujące w książce w wizualne obrazy. Twórz swoje własne historie lub obrazy jako odpowiedniki słownych stwierdzeń. Przy większej praktyce ta metoda może pomóc w zapamiętywaniu nawet abstrakcyjnego materiału.

Wizualne ramy skojarzeniowe. Staraj się jak najczęściej wykorzystywać i wykonywać samemu diagramy, plany organizacyjne, wykresy i mapy. Zawierają one schematyczny obraz poszczególnych elementów i ich połączeń, dzięki czemu łatwiej możesz je sobie wyobrazić i zapamiętać.

Sny. Staraj się kontrolować twoje sny. Przed snem, zanim zaśniesz, gdy jesteś już w stanie relaksu, wypowiedz sobie w myślach, o czym chciałbyś śnić. Następnie powiedz sobie, że jak się obudzisz, to chcesz sen zrozumieć i zapamiętać go.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.