Blog naukowy z Warszawy. Zdobądź wiedzę z języków obcych, nauki śpiewu...

ANGAŻUJ SWOJE CIAŁO W TRAKCIE NAUKI

– 1. Ucz się aktywnie w ruchu. Najlepiej i najszybciej człowiek uczy się przez działanie, a z drugiej strony, gdy twoje ciało jest w ruchu, to przepędzasz senność i znużenie. Aby uczyć się aktywnie, wstań, pochodź z książką po pokoju, czytaj na głos (najlepiej zmieniając co jakiś czas intonację), recytuj, wymachując przy tym rękami. W ten sposób w proces uczenia się zaangażujesz całe ciało. Ponadto taka forma uczenia się będzie ci sprawiać przyjemność.

– 2. Zrelaksuj się. Stan relaksu, o czym już nieraz w tej książce była mowa, jest dobroczynny zarówno dla umysłu, jak i dla ciała. Gdy jesteś zrelaksowany, to szybciej zapamiętujesz informacje i szybciej je sobie przypominasz. Szczególnie, gdy zrelaksujesz ciało i umysł, o czym jest mowa w rozdziale „Co dwie półkule, to niejedna”. Jak się relaksować, czytaj w rozdziałach: „Denerwowanie się” i „Co dwie półkule, to niejedna”.

– 3. Twórz obrazy. Rysuj rysunki, diagramy czy mapy myślowe związane z tym, czego się uczysz. Spróbuj to robić ręką nie dominującą. Będziesz się śmiał ze swojej nieporadności, ale nie będzie to śmiech ironiczny. Tak śmiali się twoi rodzice, aby zachęcić cię do dalszych prób, gdy przewracałeś się ucząc się chodzić.

– 4. Powtarzaj i recytuj. Powtarzając na głos z jednej strony używasz języka, ust i gardła, aby wypowiadać zdania (angażujesz ciało), a z drugiej słyszysz tekst (czyli jest tak, jakbyś go dwa razy przeczytał). Użycie dwóch zmysłów naraz (oczu i uszu), wykorzystanie efektu powtórzenia i zaangażowanie ciała daje doskonałe rezultaty.

– 5. Zapisuj. Zapisywanie (niegłupi wymyślił robienie ściągawek) sprawia, że sporo zapamiętujesz. Jeśli masz nauczyć się czegoś ważnego lub jeśli masz kłopoty z pamięciowym przyswojeniem sobie czegoś, np. równania chemicznego, to zapisuj to nie tylko raz, ale wiele razy. Można rzec do skutku. Proces zapisywania angażuje analityczno-logiczną lewą półkulę mózgową i pozwala dostrzec luki czy nieścisłości w naszej wiedzy. Ponadto pisanie jest procesem fizycznym angażującym dłoń, palce, mięśnie ręki i tak samo jak chodzenie zapobiega senności czy znużeniu, stanom jakże często nachodzącym nas, gdy siedzimy nieruchomo.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.